Tejföl, túró, élesztő. Magyar élelmiszerek Spanyolországban

A magyar konyha alapélelmiszerei Spanyolországban viszonylag egyszerűen beszerezhetőek. Persze csak azok, amelyeket lehet egyáltalán kapni.

Edit

Tejfol - ElGatoHungaro

Búzadara vagyis a gríz

Búzadara-ElGatoHungaroA tejbegríz kedvelőknek igazán jó hír, hogy a nagy üzletláncok polcain mint például a Mercadona, Alcampo vagy a Carrefour könnyedén megtalálható a búzadara Semola de Trigo néven. Persze nem pont olyan, mint az otthoni de megteszi. Ha valaki kisérletező kedvében van akkor kipróbálhatja a cous-cous-t is, ami igazából összetevőiben ugyanaz csak kicsit nagyobb szemű. Aki pedig az ultra konzervatív ízvilágot keresi és csak az a jó, ami az óhazában volt, annak sajnos fel kell keresnie egy ukrán, orosz vagy román boltot és ott szerencsét próbálnia.

Tejföl

A magyar konyha alappillére. Pár éve még csak President Creme Fraiche néven lehetett a Carrefourban beszerezni, vagy esetleg némely román bolt polcain találkozhattunk vele mint Smetana.

A wiki ezt irja: A tejföla zsírtartalom szerint lehet:

  • 10-15% saure sahne, sauerrahm, sour cream
  • 15% Crème légère
  • 16% tejföl
  • 18% extra tejföl
  • 20-29% schmand, cметана
  • 30-40% crème fraîche (Nata fresca)

Mostanában már sokkal egyszerűbb dolgunk van. A Carrefour és a Mercadona már saját márkája alatt is árulja Nata fresca néven. Sajnos azonban aki a magyar, jobb esetben 20%-os Oké tejfölön nevelkedett valószínűleg csalódni fog. A spanyolországi tejfölökben megáll a kanál. Zsírtartalmuk ott kezdődik ahol a magyar befejeződik. 25% – 30%-os zsírtartalmuknak köszönhetőn krémesek lágyak és hát, savó mentesek.

Nata fresca Mercadona:

Tejföl Mercadona - ElGatoHungaro

A kétféle nata fresca a Carrefourban:

Tejföl Carrefour - ElGatoHungaro

Nata fresca Alcampo vagy ahogy a németek és a kanáriak ismerik, Schmand:

Tejföl Alcampo - ElGatoHungaro

Az Alcampós elit nata fresca:

Tejföl Alcampo - ElGatoHungaro

A Lidlbe lehet kapni a 20%-os Quark-ot avagy Queso fresco batido-t ami alacsonyabb zsírtartalmú mint a fent emlitett 30%-os nata fresca és így pont belecsúszik a magyar tejföl felső kategóriájába.

 

Kezd nagy divatja lenni a Proteinnel (fehérjével) dúsított tejtermékenek és ennek eredménye, hogy szinte mindenhol lehet lehet kapni Queso fresco batidot. A Lidl-ben Quark néven fut. Ízre hasonlít a tejölre viszont sokkal kevesebb benne a zsír úgyhogy az állaga kicsit más:

Ha ez nem lenne elég akkor utolsó lehetőségként még mindig beugorhatunk egy román és egyéb kelet európai cikkeket árusító boltba a jól ismert kelet európai minőségért.

 

Rétesliszt – Harina de fuerza

A rétesliszt sajátossága, hogy magasabb neki a gluten tartalma mint a sima lisztnek.
A sima magyar liszt ami bl55-ként ismert pusztán azt jelenti, hogy BuzaLiszt gluten tartalom 55.
A rétesliszt magasabb glutén tartalmú ami a erősebb tészta nyújtását teszi lehetővé.
Spanyolországban a sima Harina de trigo felel meg a bl55 magyar lisztnek míg a rétesliszt Harina de fuerza néven fut.
Továbbá itt van olyan, hogy Harina de reposteria amely a sima lisztnél alacsonyabb glutén tartalommal bír ami elősegiti a sutik omlósságát.
Az itteni lisztek alkalmazásánál figyelembe kell venni a levegő páratartalmát és a tengerszint feletti magasságot majd ahhoz állitani hozzá a Magyarorszagi recepteket.
A tengerszint feletti magasság (Madrid 657m) befolyásolja a kelt tészták kelési idejét míg a levegő páratartalma (38%-74%) a szükséges folyadék mennyiségét.
Hasznos Tip:  A réteslapot itt Masa Filo-ként (Görög réteslap) ismerik és szinte mindenhol lehet kapni de a Mercadonaban és Carrefourban biztos.

Túró

Hát meglepő módon rendes magyar túró sincs. A legközelebb álló dolog az a lében tocsogó Queso fresco granulado a Lidl-ből.

Lidl túró - ElGatoHungaro

Vagy az Aldi-ból

Aldi túró - ElGatoHungaro

Vagy választhatunk a Carrefour cottage cheese kínálatából is:

Próbálkozni persze mindig lehet az üzletek Queso valami kínálatával, hátha az is megteszi de valószínűleg azért mert túl száraz a túró soha többé nem kell majd tejfölt rakni a túrós rétesbe.

Élesztő

Na, ez legalább van. Friss élesztő azért nincs minden sarkon, dehát a mai ember lánya nem is nagyon igényli. Nem is beszélve a mai ember fiáról, akinek az is elég jó ha nyers cukros, zsíros liszttel tömi magát (Polvorones).

Mercadona friss élesztő:

A Levanova márka fellelhető több helyen is. He nem találjuk ne legyünk restek megkérdezni az eladóktól, hogy merre van, mert például az Alcampóban a kenyeres pultnál lévő hűtőben lehet megtalálni. Az Aldi és a Carrefour simán a tejtermékeknél tartja a friss élesztőt is:

Friss élesztő Aldi - ElGatoHungaro

Kapor

Nincs kovászos uborka kapor nélkül sem tzatziki szósz de ez lehet inkább a görögök baja. Eneldo szinte mindenhol van és ha korán érkezünk a Carrefour-ba, Alcampoba, vagy a Mercadona-ba akkor talán még friss is marad.

Paprika

Természetesen ezt is hozni kell a nagyi kertjéből és a fagyasztóban tárolni. Azért ha véletlenül mégis kifutunk a készletből mázlink van, mert a nagyobb üzletláncok polcain lehet találni paprika-port Carmencita márkanév alatt.

Természetesen a közelébe sem érhet a kalocsainak vagy a makóinak de egy marha pörit azért le lehet vele vezényelni különösebb szégyenkezés nélkül.

Puding

Spanyolországot sem lehet elképzelni puding nélkül de valami oknál fogva it nem puding a puding hanem Natillas:

Persze vannak akik ragaszkodnak a gyökerekhez és Pudding nak hívják mint például az Aldi:

Ha minden kötél szakad akkor sincs veszve semmi mert a puding 99%-a kukoricakeményítő, vagyis Harina fina de Maíz. Csak cukor kell hozzá meg egy kis aroma és kész a puding por:

 

Zöldség avagy Fehérrépa tehát a Petrezselyem

A petrezselyem, amely Magyarország némely részén (igen, a vidék) egyszerűen zöldségként ismert és többnyire csak zöldség zöldjeként használjak a levelét, a magyar levesek tartóoszlopa. Nem is tűnik fel mennyire karakteres ízt kölcsönöz minden tál ételnek, amíg egyszer csak eltűnik a választható étel alapanyagaink közül.
Spanyolországban a petrezselymet perejil-ként ismerik és előszeretettel használják a levelét mindenféle ételhez. Sajnos a gyökér az itt használt petrezselyem apró mérete miatt nem kerül felhasználásra. Azért nincs minden zöldség remény veszve ha valaki hajlandó érte a földet túrni. Növényboltokban kapható a „perejil Hamburgo” (hamburgi petrezselyem) mag, mely megegyezik a Magyarországon használt fehérrépával.

Némely boltban lehet kapni Paszternákot amit itt Chirivia-ként ismernek. A vasárnapi húslevesbe kitűnő hozzávaló.

Mákmak

Ez egy kitcsit trükkös dolog de nem lehetetlen a beszerzése, amennyiben van a közelben orosz, ukrán vagy román bolt, akkor ott tuti van. De ha minden befuccsol akkor szinte bármely bio boltban lehet találni Semillas de amapola néven. Persze aki otthon van az online világban, az tud rendelni is. Itt például kedvezményesen lehet kapni : Amapola

Mivel darált mákot pedig tuti, hogy sehol sem fog kapni senki úgy szükség lesz egy darálóra is. A mítosszal ellentétben nem kell cukor a daráláshoz: Daráló

Frissítés 2021:
Úgy néz ki a spanyolok rákaptak a bejglire vagy a mákos nudlira mert egyre több helyen van mák:
Eroski:amapola-mak

 

Meggy

Cereza guinda vagy Cereza agria néven ismeretes. Madridban az orosz illetve német boltokban található:

Orosz bolt fagyasztott meggyel:
C/Rafael de Riego, 6
Tel: 91 527 41 86
615 087 109
11.00-21.30 Hétfő-vasárnap
Visnya вишня

Német bolt meggy befőttel:

Inicio

Autonomo-k és cégek a Makro-ban szintén fellelhetik.

Méz

Magyarként semmiféle méz nem méz csak az akácméz. Ez egy kicsit megnehezíti az életet mert sajnos nem minden sarkon lehet akácmézet kapni. Szerencsére az Alcampo-ban szinte bármikor le lehet egyet venni a polcról:

Ha valaki Madridban él és huzamosabb ideig tervezi itt az életet, akkor akár kilós kiszerelésben is lehet Magyarországról importált mézet kapni egy két méz szaküzleteben mint például:

Mézeskalács fűszerkeverék

Hát ez sajnos nincs, úgyhogy hozni vagy hozatni kell otthonról vagy simán megvenni mindent ami kell hozzá és bekeverni. Igaz így olcsóbb és tovább eláll de dolgozni kell vele, plusz kell egy mákdaráló ha nem forralt borba öntjük a szegfűszeget.

Savanyúkáposzta

Habár a savanyúkáposzta nem mindenkinek tartozik bele a mindennapjaiba, az ősz beköszöntével a háztartások elengedhetetlen téli C vitamin forrása volt évtizedekig. Szerencsére a Mercadona-ban egész évben elérhető, csakúgy mint az Alcampo-ban vagy Carrefour-ban. Míg a német boltokban mint az Aldi és Lidl időszakosan az ősz beköszöntével árulják.
Chucrut vagy Sauerkraut néven találjátok a polcokon.

Pick szalámi:

Pick-ElGatoHungaroNehéz hátrahagyni az otthon ízeit. Még nehezebb magunkal cipelni egy évre elegendő szalámit. Ha valaki idő előtt kifogyna a készletből akkor itt lehet találni a túléléshez elegendőt:
http://www.mantequeriaalemana.com/

One comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük